Łasica pospolita

Łasica pospolita

Łasica pospolita. Budowa, gatunek i charakterystyka.

Łasica pospolita, zwana łaską, jest gatunkiem niewielkiego drapieżnego ssaka zaliczanego do rodziny łasicowatych. Osiąga długość do 28 cm, samce są znacznie większe od samic. Ciało łasicy jest wydłużone, smukłe i bardzo giętkie, ogon jest krótki i puszysty, łapy krótkie i owłosione na podeszwach. Głowa jest stosunkowo niewielka i wyposażona w małe i zaokrąglone uszy. Od spodu na stronie brzusznej sierść jest koloru białego, natomiast grzbiet i boki są koloru rudawo-brązowego. Co ciekawe, w okresie zimowym łasica może zmienić ubarwienie na jednolicie białe. Jest to uzależnione od strefy i warunków klimatycznych, część osobników bytujących w Polsce zmienia ubarwienie i przez to często mylone są z gronostajami.

Łasica należy do bardzo zwinnych drapieżników, szybko biega, skacze i pływa. Aktywna jest najbardziej o zmierzchu i świcie, jednak z powodu wyższego metabolizmu swoją aktywność obniża do około 4 godzin na dobę (jeśli temperatura jest niesprzyjająca, łasica pozostaje w swojej kryjówce do kilku dni). Nawet podczas odpoczynku zużywa sporo energii, dlatego też musi ją sobie dostarczać spożywając niewiele mniejsze od niej gryzonie. Łasica zjada dziennie więcej niż sama waży, a głównym jej źródłem pożywienia są myszy, żaby, jaszczurki, drobne ptaki i ich jaja, a czasami króliki. Zdarza się, że gromadzi zapasy w swoich norach. Łasica z racji swojej nietypowej budowy ciała (niekorzystny stosunek powierzchni do objętości ciała) narażona jest na przegrzanie i na wychłodzenie organizmu, co w konsekwencji skraca jej żywotność.

Łasica w Polsce jest gatunkiem dość popularnym, zasiedla brzegi lasów, pola uprawne, zarośla, a nawet cmentarze. Lubi przebywać w pobliżu wsi i miast, a swoje kryjówki zakłada pod kamieniami, korzeniami czy pniami drzew, a także w różnych zabudowaniach. Zdarza się, że jako kryjówkę wykorzysta norę po upolowanym wcześniej gryzoniu. Spotkać możemy ją także w dużych ogrodach lub na podwórkach gospodarczych. W momencie zagrożenia najczęściej ucieka, w wyjątkowych okolicznościach może wydzielać specyficzną i cuchnącą woń.

Łasica jest mięsożercą, głównie żywi się niewielkimi gryzoniami, takimi jak myszy i norniki. Co ciekawe, atakuje je w ich własnych norach. Oprócz myszy i norników chętnie zjada krety i ptaki, ponadto żaby, jaszczurki, owady i ptasie jaja, które nakłuwa i z których sprawnie wysysa całą zawartość.

lasica-2

Cykl rozwojowy łasicy.

W przeciwieństwie do innych gatunków z rodziny łasicowatych ciąża łasicy nie jest przedłużona, trwa zaledwie 5 tygodni. Samica wydaje na świat od 4 do 10 młodych, a w ciągu roku zdarza się do 2 miotów. Młode są ślepe, oczy otwierają dopiero po około 3 tygodniach, karmione są mlekiem matki. Bardziej samodzielne stają się po ukończeniu około 8 tygodni, potrafią już wtedy same upolować zdobycz. Swoją dojrzałość płciową uzyskują wraz z ukończeniem 9 miesiąca życia. Średnia długość życia łasicy to 3 lata.

lasica-3

Łasica pospolita. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Łasica pospolita pomimo, że naturalnie zasiedla brzegi lasów, łąki i zarośla, to ciągnie ją również do wsi i obrzeży miast. Może zagościć w naszych ogrodach, na polach uprawnych oraz na podwórku gospodarczym. Jeśli dodatkowo posiadamy kurnik i drób chętnie się nim zajmie – z racji tego, że łasice chętnie zajadają się drobiem, kuropatwą czy bażantami, jajami oraz królikami, są uznawane za szkodniki na farmach oraz w gospodarstwach. Zgromadzony stos drewna i kamieni w ogrodach może jej posłużyć za kryjówkę. Łasice przedostają się także na tereny zakładów przetwarzających żywność i zakładów hodowlanych.

lasica-1

Łasica pospolita. Jak się jej pozbyć?

Firma Ratapest zajmuje się odławianiem dzikich zwierząt, m.in. łasic, kun i lisów. Łasice pospolite są częściowo chronione, dlatego nie można ich w żadnym przypadku uśmiercać i okaleczać. Stosowane są różnego rodzaju pułapki żywołowne lub chemiczne odstraszacze. Więcej o usłudze odławiania dzikich zwierząt przeczytacie w dziale odławianie dzikich zwierząt.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.