Kret europejski

Kret europejski

kret-2

Kret europejski. Budowa, gatunek i charakterystyka.

Kret europejski, zwyczajowo zwany kretem, jest gatunkiem ssaka z rodziny kretowanych, zaliczanych do rzędu ryjówkokształtnych. Zamieszkuje łąki i pola w Europie i Azji Środkowej. Długość ciała wynosi od 17 do 20 cm, a masa nie przekracza 120 gram. Pysk kreta ma ryjkowaty kształt, oczy są uwstecznione, z kolei uszy nie posiadają małżowin zewnętrznych a jedynie fałd skórny, zaopatrzone są też w specjalne włosy, które zamykają otwory słuchowe. Kret posiada 44 zęby, jego sierść jest koloru czarnego, włosy są gęste i dwojakiego rodzaju: puchowe i pokrywowe. Posiada silne i łopatowate łapy, pazury są mocno zgięte do tyłu i przystosowane do kopania tuneli. Przednie łapy są silniejsze i mają zredukowane kości przedramienia. Krety żyją samotnie, wyjątkiem jest jedynie okres rui, który przypada na wiosnę. Krety mają bardzo głęboki sen i głośno chrapią, są aktywne przez okres 4 godzin, a kolejne 3 przesypiają. Ich aktywność wzrasta w godzinach porannych.

Kret żywi się głównie dżdżownicami, larwami owadów i drobnymi kręgowcami. Swoje ofiary lokalizuje za pomocą czułego słuchu i włosom czuciowym na pysku i ogonie. Kret buduje tunele znacznie głębiej pod powierzchnią ziemi (głębokość od 20 do 50 cm) i długie na 100 do 200 metrów, a nawet do 1 kilometra. Zostawia po sobie kopce, największe na glebach bagiennych. Preferuje gleby żyzne i wilgotne, unika miejsc suchych i kamienistych oraz terenów o wysokim poziomie wód gruntowych. Rzadko pojawia się na powierzchni ziemi, a jeśli już to porusza się tam bardzo niezdarnie. Swoje gniazda buduje – podobnie jak nornica – z mchu i trawy, obok gniazda gromadzi żywe, unieruchomione dżdżownice. Tworzy tam swego rodzaju „spiżarnię”, w której gromadzi zapasy na zimę.

kret-1

Cykl rozwojowy kreta.

Samica kreta wydaje na świat od 2 do 7 młodych, zazwyczaj raz w roku, późną wiosną. Jej ciąża trwa ok. 28 dni. Młode osiągają dojrzałość płciową po pierwszym roku życia. Kret żyje od 2 do 4 lat.

kret-3

Kret europejski. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Kret w naszych ogródkach to istne utrapienie. Drąży podziemne korytarze w poszukiwaniu pożywienia, a przy okazji niszczy korzenie roślin i tworzy kopce, które psują powierzchnie trawników i utrudniają ich pielęgnację i koszenie. Ponadto rośliny, które są zakopywane przez kopce zaczynają gnić. Poza roślinnością są jeszcze pożyteczne żaby i dżdżownice, którymi kret się żywi, a zjadając dżdżownice przyczynia się do pogorszenia się warunków glebowych w naszym ogrodzie.

Kret europejski. Jak się go pozbyć?

Czy istnieje skuteczny sposób na to aby skutecznie pozbyć się kretów? Należy przede wszystkim pamiętać, że w Polsce są one objęte częściową ochroną – nie dotyczy to jednak kretów żerujących na terenach naszych ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, terenów zielonych wokół lotniska czy obiektów sportowych.

Można zapobiec inwazji szkodnika poprzez wykorzystanie jego czułego węchu i słuchu. Polecane jest sadzenie roślin, których intensywny zapach zniechęca krety do zasiedlania naszych ogrodów, m.in. bazylię i czosnek. Można także zainstalować w krecim korytarzu elektroakustyczny odstraszacz gryzoni i kretów, który emituje sygnały o wysokiej częstotliwości. Montowane są także siatki na krety, pod trawnikiem, które uniemożliwiają kretowi wypychanie podłoża.

Jeśli metody zawiodą i kret już się w naszym ogrodzie zadomowi warto poprosić o pomoc fachowców, którzy zastosują odpowiednie środki i metody aby skutecznie pozbyć się kretów. O metodach stosowanych w zwalczaniu kretów przez firmę Ratapest przeczytacie w dziale usługi zwalczanie kretów i nornic. Zapraszamy!

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.