Szubak dwukropek

Szubak dwukropek

szubak-3

Szubak dwukropek. Gatunek, budowa i charakterystyka.

Szubak dwukropek to gatunek chrząszcza z rodziny skórnikowatych osiągający długość do 6 mm. Występuje na całym świecie, w Polsce jest gatunkiem bardzo pospolitym. Ciało szubaka jest ciemnobrunatne, a bywa, że nawet czarne, jedynie jego odnóża są wyraźnie jaśniejsze. Na jego pokrywach znajdują się charakterystyczne dwie jasne kropki. U chrząszcza widoczny jest dymorfizm płciowy w budowie czułek: u samca ostatnie człony czułek są wyraźnie dłuższe niż u samicy.

Szubak dwukropek żeruje w ptasich gniazdach, które zakładane są w szczelinach budynków. To z nich przedostaje się do środka pomieszczeń magazynowych czy mieszkalnych. Dorosłe chrząszcze nie są niebezpieczne, ponieważ podobnie jak u chrząszczy mrzyków one także odżywiają się nektarem i pyłkami kwiatów. Najbardziej szkodliwe są larwy, które uszkadzają m.in. wełnę, futra, skóry, a także zbiory roślin i owadów. Zdarza się, że żerują na produktach paszowych i żywnościowych, takich jak wędzone i suszone mięso, suszone zioła czy ziarna zbóż.

szubak-1

Cykl rozwojowy szubaka.

Samica szubaka składa do 50 jaj w pobliżu pożywienia lub bezpośrednio na nim. Z jaj wylęgają się larwy, których rozwój trwa bardzo długo, bo od roku do dwóch lat. Przechodzą do 11 linień, są brązowe i mocno owłosione. Na końcu ich odwłoka znajdują się pęczki długich włosków osiągających długość do 9 mm. Larwy przepoczwarzają się, a kolejno przeobrażają w dorosłe chrząszcze, które żyją krótko, bo parę tygodni. Ich głównym celem jest oczywiście kopulacja i złożenie jaj.

szubak-2

Szubak dwukropek. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Szubak dwukropek żeruje nie tylko w gniazdach dzikich ptaków, ale także domowych, dlatego zaliczany jest do szkodników drobiu. Pojawia się także w magazynach i spiżarniach, gdzie żeruje na suchych produktach spożywczych. Uznawany jest także za szkodnika muzealnego, a to z racji jego umiłowania do wełnianych tkanin, materiałów wełno-pochodnych, skóry i futra.

Szubak dwukropek. Jak go zwalczyć?

Z racji tego, że szubaki spotykane są głównie w pobliżu ptasich gniazd należy się tych gniazd pozbyć. Jeśli są to kurniki to należy dbać przede wszystkim o porządek: sprzątać odchody, pióra, resztki paszy itd. Warto zlecić profesjonalną dezynsekcję kurnika i pozbyć się szubaka skutecznie. Tak samo sprawa wygląda w muzeach – należy dbać o czystość, kontrolować i obserwować i w razie inwazji szubaka poprosić specjalistyczną firmę o pomoc w zwalczaniu szkodników. O zabiegu dezynsekcji przeczytacie w dziale usługi dezynsekcja.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.