Skórnik kolczatek to gatunek chrząszcza z rodziny skórnikowatych, który osiąga długość od 5,5 mm do 10 mm. Ciało pokryte jest krótkimi i gęstymi włoskami, które na pokrywach są czarne (gdzieniegdzie widoczne są białe pojedyncze włoski), z kolei na brzegach przedplecza i na stronie brzusznej ciała występują szare włoski. Brzegi pokryw mają ząbkowane zakończenia. Skórnik kolczatek posiada czułki składające się z 11 członów, z czego trzy ostatnie tworzą buławkę.
Skórnik kolczatek występuje na całym świecie, preferuje jednak obszary o cieplejszym klimacie. W Polsce dosyć popularny szkodnik, spotykany najczęściej w większych miastach. Spotkać go można zarówno na otwartej przestrzeni, gdzie zasiedla gniazda ptaków, jak i w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak magazyny, mieszkania oraz sklepy.
Naturalnie kolczatek żeruje na padlinie oraz w ptasich gniazdach, z kolei w pomieszczeniach zamkniętych, np. w mieszkaniach żeruje na produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, suszone ryby czy ser. W sytuacji kiedy skórnik nie ma dostępu do pożywienia zmuszony jest zjadać własne jaja.
Samica skórnika kolczatka składa od 200 do nawet 800 jaj, składa je pojedynczo albo w złożach po kilka do kilkunastu sztuk. Miejscem składowania jaj najczęściej jest pokarm. Po około 2 tygodniach z jaj wylęgają się larwy, początkowo są one czerwono-brązowe, przechodzą do 8 linień i jako dorosłe larwy przybierają już czarną barwę z widocznym na grzbiecie czerwonym podłużnym paskiem. Larwy osiągają długość do 9 mm, na brzegach jej segmentów występują małe chitynowe kolce. Spód ciała larw jest żółto-biały i pokryty drobnymi jasnobrunatnymi włoskami. Larwa przepoczwarza się, a następnie przeobraża w dorosłego chrząszcza.
Skórnik kolczatek przebywając w pomieszczeniach zamkniętych żeruje na produktach spożywczych, zjada je, uszkadza, a przede wszystkim zanieczyszcza własnymi odchodami oraz wylinkami. Włoski, które pokrywają ciało chrząszcza są łamliwe i wywołują alergie zarówno u zwierząt jak i ludzi. W stadium larwalnym skórnik niszczy opakowania i inne przedmioty twarde, w tym również konstrukcje drewniane.
Skórnik kolczatek zaliczany jest także do szkodników muzealnych, gdyż drąży wyrobione drewno dla zapewnienia sobie kryjówki, uszkadza konstrukcje budynków. Może powodować szkody w budynkach w muzeach skansenowskich oraz innych zabytkowych budowlach.
Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności
© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.