Skórnik kolczatek

Skórnik kolczatek

Skórnik kolczatek

Gatunek, budowa i charakterystyka.

Skórnik kolczatek to gatunek chrząszcza z rodziny skórnikowatych, który osiąga długość od 5,5 mm do 10 mm. Ciało pokryte jest krótkimi i gęstymi włoskami, które na pokrywach są czarne (gdzieniegdzie widoczne są białe pojedyncze włoski), z kolei na brzegach przedplecza i na stronie brzusznej ciała występują szare włoski. Brzegi pokryw mają ząbkowane zakończenia. Skórnik kolczatek posiada czułki składające się z 11 członów, z czego trzy ostatnie tworzą buławkę.

Skórnik kolczatek występuje na całym świecie, preferuje jednak obszary o cieplejszym klimacie. W Polsce dosyć popularny szkodnik, spotykany najczęściej w większych miastach. Spotkać go można zarówno na otwartej przestrzeni, gdzie zasiedla gniazda ptaków, jak i w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak magazyny, mieszkania oraz sklepy.

Naturalnie kolczatek żeruje na padlinie oraz w ptasich gniazdach, z kolei w pomieszczeniach zamkniętych, np. w mieszkaniach żeruje na produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, suszone ryby czy ser. W sytuacji kiedy skórnik nie ma dostępu do pożywienia zmuszony jest zjadać własne jaja.

Skórnik kolczatek

Cykl rozwojowy.

Samica skórnika kolczatka składa od 200 do nawet 800 jaj, składa je pojedynczo albo w złożach po kilka do kilkunastu sztuk. Miejscem składowania jaj najczęściej jest pokarm. Po około 2 tygodniach z jaj wylęgają się larwy, początkowo są one czerwono-brązowe, przechodzą do 8 linień i jako dorosłe larwy przybierają już czarną barwę z widocznym na grzbiecie czerwonym podłużnym paskiem. Larwy osiągają długość do 9 mm, na brzegach jej segmentów występują małe chitynowe kolce. Spód ciała larw jest żółto-biały i pokryty drobnymi jasnobrunatnymi włoskami. Larwa przepoczwarza się, a następnie przeobraża w dorosłego chrząszcza.

Szkodliwość.

Skórnik kolczatek przebywając w pomieszczeniach zamkniętych żeruje na produktach spożywczych, zjada je, uszkadza, a przede wszystkim zanieczyszcza własnymi odchodami oraz wylinkami. Włoski, które pokrywają ciało chrząszcza są łamliwe i wywołują alergie zarówno u zwierząt jak i ludzi. W stadium larwalnym skórnik niszczy opakowania i inne przedmioty twarde, w tym również konstrukcje drewniane.

Skórnik kolczatek zaliczany jest także do szkodników muzealnych, gdyż drąży wyrobione drewno dla zapewnienia sobie kryjówki, uszkadza konstrukcje budynków. Może powodować szkody w budynkach w muzeach skansenowskich oraz innych zabytkowych budowlach.

Zobacz inne szkodniki:

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 Ratapest.pl realizacja ProudMedia®
Wszystkie prawa zastrzeżone.