Mrzyk muzealny

Mrzyk muzealny

mrzyk-muzealy-2

Mrzyk muzealny. Gatunek, budowa i charakterystyka.

Mrzyk muzealny to gatunek chrząszcza z rodziny skórnikowatych. Występuje w całej Polsce. Osiąga do 4 mm długości, jego ciało jest koloru brunatnego, jednak widoczne są też białe brzegi przedplecza oraz białe pasy ciągnące się na jego pokrywach. Posiada niezbyt długie, członowane czułki, jego oczy są zaokrąglone, a nogi krótkie (nogi chowają się w specjalne rowki na stronie brzusznej). Mrzyki zaopatrzone są w narządy gębowe typu gryzącego oraz w dwie pary skrzydeł – przednie twarde i skórzaste, z kolei tylne błoniaste (zdarza się, że mrzyki nie posiadają tylnych skrzydeł).

Mrzyk muzealny znany jest jako szkodnik w muzeach, atakuje w szczególności suche eksponaty, a także tkaniny i ziarno. Dorosłe mrzyki przebywają zazwyczaj na zewnątrz budynków, wędrują po ścianach i oknach. Do rozmnażania dochodzi najczęściej w miejscach, gdzie mrzyki nie będą zbytnio niepokojone, a więc pod boazerią, pod wykładziną i w garderobie. Najbardziej szkodliwe są larwy, które odpowiedzialne są za niszczenie produktów zawierających keratynę, są te m.in. wełna, futra, skóry czy wypchane zwierzęta.

mrzyk-muzealy-1

Cykl rozwojowy mrzyka.

Samica mrzyka składa do 100 jaj, są one malutkie, mają około 0,5 mm długości i są kremowe. Składane są m.in. pod wykładziną czy boazerią, zazwyczaj blisko pożywienia (są przyklejane do podłoża). Po około 4 tygodniach z jaj wylęgają się larwy, które są owłosione i osiągają do 5 mm długości. Dojrzałe larwy są brązowe i zaopatrzone w 3 pęczki złotych włosków na odwłoku. Unikają światła, w razie niebezpieczeństwa zwijają się w kulkę. Ich rozwój uzależniony jest od temperatury, wilgotności oraz od rodzaju pożywienia. Larwa przeobraża się w poczwarkę w tym samym miejscu, okres ten trwa około 30 dni. Po tym czasie następuje przeobrażenie w osobniki dorosłe, które żyją krótko, bo do około 6 tygodni.

mrzyk-muzealy-3

Mrzyk muzealny. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Mrzyk muzealny zaliczany jest do jednych z najgroźniejszych szkodników wśród zbiorów muzealnych. Niszczy księgozbiory, suche eksponaty, wypchane zwierzęta. Kiedy mrzyk przebywa w naszych mieszkaniach czy gospodarstwach często żeruje w futrach, materiałach włókienniczych i wełnie, a także na trofeach myśliwskich. W miejscu żerowania pozostawia charakterystyczny brązowy pyłek.

Mrzyk muzealny. Jak go zwalczyć?

Ze względu na wyjątkową ruchliwość zwalczanie mrzyka jest dość trudne. Należy dobrać odpowiednią metodę dezynsekcji w zależności od liczebności i miejsca występowania szkodnika. Na szczęście firma Ratapest zajmuje się profesjonalnym zwalczaniem owadów, wszelkie informacje na temat metod dezynsekcji przeczytacie w dziale usługi dezynsekcja. Zapraszamy!

Czy można zatem uniknąć inwazji mrzyka? Oczywiście, że można zmniejszyć ryzyko pojawienia się mrzyków lub w porę odpowiednio zareagować, aby populacja się nie zwiększała i tym samym zmniejszyć straty. Muzea powinny regularnie sprawdzać gabloty z okazami owadów oraz inne eksponaty (wypchane zwierzęta, wełnę, trofea myśliwskie). Należy szczelnie pozamykać gabloty, usuwać martwe owady i pajęczyny, czyli zachować należyty porządek.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.