Hurtnica pospolita, zwana także zwyczajną albo czarną, to gatunek błonkówki z rodziny mrówkowatych. Jest jednym z najbardziej znanych gatunków mrówek, bardzo pospolita szczególnie w środkowej Europie. Ciało hurtnicy jest koloru czarnego, rzadziej brunatnego. Ciało pokryte jest włoskami, które nadają mu aksamitny połysk.
Królowe osiągają długość do 9 mm, mają dość masywną budowę ciała. Są koloru zazwyczaj czarnego, a ich odwłok jest spory i wydłużony. Królowe posiadają dwie pary skrzydeł błoniastych, jednak po okresie godowym odrzucają skrzydła i wędrują w poszukiwaniu idealnego miejsca do założenia kolonii. Samce nazywane są trutniami, osiągają długość do 8 mm, posiadają dwie pary błoniastych skrzydeł. Ich ciało jest koloru ciemnobrązowego, a odwłok jest haczykowato podwinięty. Po zapłodnieniu samic giną. Robotnice są niewielkie, osiągają do 4 mm długości. Są koloru brązowo-czarnego, a ich odwłok kształtem przypomina kroplę wody, jest lekko błyszczący i owłosiony.
Hurtnica zwyczajna występuje praktycznie wszędzie, spotkać ją można w miastach, na wsi, na łąkach, w lesie, a także w próchniejącym drewnie. Swoje gniazda zakłada najczęściej przy drzewach, które zaatakowały mszyce. Robi to w tzw. sposób klasztorny, co oznacza, że królowa samodzielnie zakłada gniazdo i nie opuszcza go w poszukiwaniu pożywienia, wychowuje młode mrówki, a do ich karmienia wykorzystuje własne zapasy (gromadzone m.in. w odwłoku).
Królowa po zapłodnieniu odrzuca swoje skrzydła i zaczyna wędrówkę w poszukiwaniu miejsca, gdzie założy kolonię. Szuka lekko wilgotnej ziemi, w której zaczyna kopać tunel zakończony małą komorą. Od wewnątrz zakopuje tunel i zamyka wejście do komory. Tam składa jaja, a już po kilku dniach wylęgają się z nich larwy, które królowa karmi własnymi zapasami. Larwy przeobrażają się w poczwarki, a następnie w młode robotnice. W międzyczasie królowa składa kolejne jaja, tym samym kolonia powiększa się w szybkim tempie. To młode robotnice jako pierwsze opuszczają gniazdo i przynoszą pożywienie z zewnątrz. Każde kolejne pokolenie robotnic staje się większe i silniejsze z racji lepszego odżywiania. Robotnice zajmują się opieką nad królową i jej kokonami, starsze robotnice karmią larwy, oczyszczają gniazdo z odpadków i grzybów. Najstarszą grupę stanowią żołnierze, to oni znają doskonale teren i wypracowują strategię obrony i ataku na inne kolonie.
Z punktu widzenia człowieka hurtnica należy do szkodliwych owadów. Przedostając się do naszych mieszkań wyrządza szkody w naszych spiżarniach, w naszych ogrodach i na naszych działkach przesusza glebę i niszczy roślinność. Ponadto hurtnica może uszkadzać drewniane elementy budynków i drzew poprzez budowanie w nich gniazd. Mogą one powodować szkody w budynkach w muzeach skansenowskich oraz innych zabytkowych budowlach. Hurtnice zakładają swoje gniazda pod płytami chodnikowymi czy tarasami, mogą one być często podmywane, co powoduje ich osiadanie. Poza tym mrówki dotkliwie gryzą i mogą powodować alergie.
Zwalczanie mrówek nie należy do najprostszych, a to z racji tego, że ich gniazda często są niedostępne lub trudno dostępne. Hurtnice zwalczamy metodami chemicznymi, stosując odpowiednie środki (insektycydy) wokół mrowiska i na samo gniazdo. Należy pamiętać o miejscach strategicznych, o wszelkich zakamarkach i spękaniach oraz potencjalnych kryjówkach (drzwi, okna, wentylatory, przewody i kanały).
Jeśli mrówki już się pojawią należy ich zwalczanie powierzyć profesjonalnej firmie zwalczającej szkodniki. O metodach dezynsekcji stosowanych przez firmę Ratapest przeczytacie w dziale usługi dezynsekcja.
Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności
© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.