Wołek zbożowy (Sitophilus granarius) to gatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych, którego długość wynosi od 2 do 5 mm. Jest barwy zmiennej (kolor zależy od wieku chrząszcza, od koloru słomkowego do ciemnego, czarnego) i pozbawiony skrzydeł błoniastych. Ma smukłe ciało, a jego głowa zakończona jest ryjkiem (co jest charakterystyczne dla gatunków tej rodziny). Posiada lekko zgięte czułki pokryte w większej części włoskami czuciowymi. Przedplecze pokryte jest licznymi i drobnymi dołkami, układającymi się w podłużne rzędy. Wołek zbożowy żeruje najczęściej w ziarnach (pszenica, żyto, owies, jęczmień), a także w kukurydzy i w produktach mącznych.
W ciągu jednego dnia samica składa do 9 jaj (łącznie do 150), z których wylęgają się larwy (są beznogie, białe, pofałdowane i mają brązowe szczęki). Następnie larwa przekształca się w poczwarkę, która dojrzewa wewnątrz ziarna – to tam właśnie samica umieszcza jajo. Poczwarka posiada ryjek, odnóża, pokrywy i zalążki skrzydeł.
Wołek zbożowy jest dość odporny na wahania temperatur, żeruje najczęściej w pszenicy, jęczmieniu i owsie – w głębszych ich warstwach. Groźne dla ziarna są larwy i dorosłe chrząszcze, oprócz tego, że uszkadzają ziarno to również je zanieczyszczają swoimi odchodami, wylinkami i martwymi osobnikami. Porażone ziarno nie nadaje się do celów spożywczych.
Warto zacząć od profilaktyki, m.in. zdezynfekować pomieszczenia, w którym będą przechowywane i składowane ziarna oraz dokładnie osuszyć ziarno przed składowaniem. Z kolei jeśli mamy już do czynienia ze szkodnikami, nie warto zwlekać – należy przeprowadzić zabieg gazowania zboża. Więcej o szkodnikach magazynowych zbóż oraz o metodach ich zwalczania przeczytacie w dziale usługi gazowanie zboża.
Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności
© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.