Spichrzel surynamski (Oryzaephilus surinamensis) to gatunek chrząszcza wielożernego zaliczanego do rodziny zgniotkowatych. Jego ciało jest silnie spłaszczone, koloru brązowego i pokryte drobnymi włoskami, na głowie znajdują się maczugowate czułki składające się z 11 członów. Osiąga od 2,5 do 3,5 mm długości, na jego przedpleczu widoczne są dwa charakterystyczne wgłębienia z sześcioma ząbkami po każdej stronie. Skrzydła są dobrze wykształcone, jednak spichrzel nie lata chętnie, skrzydła pokryte są drobno punktowanymi pokrywami skrzydłowymi. Spichrzela trudno jest zauważyć, a to z racji tego, że żeruje w głębszych warstwach zboża. Spotykany jest w magazynach zboża i w naszych mieszkaniach, żeruje na produktach takich jak: kasza, mąka, ziarna zbóż, nasiona, orzechy i otręby, z łatwością przegryza także opakowania: papier, płótno. Jest odporny na niskie temperatury oraz brak pożywienia.
Samica chrząszcza składa podłużne, białe jaja pojedynczo lub w niewielkich grupach bezpośrednio do produktów (przylepia je do pokarmu). Z jaj wylęgają się żarłoczne jednomilimetrowe larwy, linieją do 5 razy, w trakcie rozwoju ciemnieją. Ich rozwój uzależniony jest oczywiście od warunków, od temperatury i spożywanego pokarmu. Larwy budują kokon (z odchodów i pokarmu), w którym kolejno rozwija się poczwarka. Z poczwarki powstaje dorosły osobnik, chrząszcz. Przy optymalnych warunkach spichrzel jest w stanie przeżyć dwa lata.
W dogodnych warunkach rozwija się dosyć szybko i jego liczba wzrasta – może dojść do masowej inwazji, a to z kolei doprowadza do sporych szkód i strat. Zaatakowane przez chrząszcze ziarna przestają być zdatne do użytku, są uszkodzone i zanieczyszczone odchodami, wylinkami i martwymi osobnikami. Spichrzel z łatwością przegryza opakowania, aby dostać się do jego wnętrza. Często atakuje ziarna, które zostały już wcześniej uszkodzone przez inne gatunki chrząszczy, m.in. wołka zbożowego.
Warto podjąć działania profilaktyczne: należy systematycznie sprawdzać produkty przechowywane w spiżarniach i magazynach, a jeśli zauważymy wysypującą się z opakowań mąkę czy ziarno – najlepiej od razu wyrzucać uszkodzone opakowania. Produkty mączne, ziarna najlepiej przechowywać w szklanych lub plastikowych opakowaniach.
Jeśli już spichrzel się u nas zadomowi należ podjąć odpowiednie działania – najlepiej skontaktować się z firmą DDD, która skutecznie pozbędzie się szkodników. O gazowaniu zbóż przeczytacie w dziale usługi gazowanie zboża.
Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności
© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.