Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) to chrząszcz z rodziny czarnuchowatych o długości od 12 do 20 mm. Występuje w produktach spożywczych (mąka, otręby), ale nie tylko -naturalnie można go spotkać w ptasich gniazdach czy też pod korą drzew liściastych. Jego ciało jest koloru ciemnobrązowego lub czarnego, posiada dobrze wykształcone skrzydła, które służą do latania szczególnie nocą, okryte są twardymi błyszczącymi pokrywami. Ma czułki zakończone buławkami i trzy pary odnóży.
Samica mącznika składa do 300 jaj (od maja do jesieni), są one koloru mlecznobiałego, dlatego też trudno zauważyć je w produktach mącznych. Z jaj wylęgają się larwy, których długość wynosi ok 30 mm. Larwy są koloru jasnobrązowego i przekształcają się w kolejnym stadium w poczwarkę, a potem już w postać dorosłą, chrząszcza.
Mącznik młynarek jest dość spory i może spowodować ogromne straty dla przedsiębiorstwa. Jak większość szkodników zanieczyszcza produkty spożywcze swoimi odchodami, wylinkami i martwymi osobnikami, ponadto uszkadza opakowania, w których przechowywana jest żywność: worki, skrzynie, plastikowe pojemniki. Produkty, na których żeruje mącznik nie nadają się do spożycia i tracą swoją wartość i jakość.
Z racji tego, że mącznik chętnie zasiedla pomieszczenia o podwyższonej wilgotności warto wietrzyć je regularnie i zadbać o to, aby były one suche, czyste i schludne. Zarówno w domach, sklepach jak i w magazynach należy regularnie przeglądać produkty spożywcze i ich opakowania pod kontem uszkodzeń.
Jeśli mącznik się już pojawi najlepiej zgłosić się do firmy zwalczającej tego typu szkodniki, o usłudze fumigacji magazynów, silosów i pryzm zbożowych przeczytacie w dziale usługi gazowanie zboża.
Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności
© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.