Świerzbowiec ptasi

Świerzbowiec ptasi

ptasi-3

Świerzbowiec ptasi. Budowa, gatunek i charakterystyka.

Świerzbowiec wywołuje chorobę zwaną świerzbem, u ptaków nazywaną knemidokoptozą. Świerzbowiec ptasi (Cnemidocoptes mutans) należy do pajęczaków, do podgromady roztoczy. Jest silnie związany z żywicielem – tam spędza swoje życie i przechodzi przez wszystkie stadia rozwojowe. Długość ciała samicy wynosi od 0,35 do 0,42 mm, z kolei samiec jest nieco mniejszy, ma ok. 0,20 mm długości. Odnóża świerzbowca są bardzo krótkie i owłosione, oskórek jest pofałdowany i opancerzony.

Świerzbowiec ptasi przyczepia się zazwyczaj do skóry na nieopierzonych częściach nóg, rzadziej umiejscawia się na koralach czy też wokół dzioba. Świerzbowiec drąży korytarze w naskórku powodując rozległe żółtobrunatne strupy, pod którymi zbiera się krew i ropa. W efekcie następuje łuszczenie się skóry, łamanie piór i ich wypadanie.

ptasi-1

Cykl rozwojowy świerzbowca.

Samica świerzbowca nie składa jaj, rodzi żywe larwy w wydrążonych w naskórku korytarzach. Larwy przechodzą kolejne stadia, mają 6 odnóży i w krótkim czasie przekształcają się w nimfy (2 stadia). W ostateczności przyjmują formę osobników dorosłych. Pełny rozwój u samicy trwa ok. 26 dni, u samców jest nieco krótszy, bo ok. 20 dni.

ptasi-2

Świerzbowiec ptasi. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Świerzbowiec ptasi żerując na ptactwie powoduje łuszczenie się skóry, łamliwość i wypadanie piór, ponadto wywołuje stany zapalne skóry i wysięki surowicze.

W przypadkach, gdzie mamy do czynienia już z zaawansowaną chorobą, ptaki cierpią na niedowłady kończyn i tracą sporo na wadze. Można zaobserwować, że nioski składają mniej jaj, a czasami nie składają ich w ogóle. Długotrwała i nieleczona inwazja prowadzi do wyniszczenia organizmu i w konsekwencji do śmierci.

Świerzbowiec ptasi. Jak uniknąć jego inwazji i w jaki sposób go zwalczyć?

Aby uniknąć inwazji owadów w kurnikach i magazynach paszowych należy przede wszystkim uszczelnić sufity, ściany i posadzki. Ponadto istotną kwestią jest również poddanie ścian zabiegom wapnowania, a to dlatego, że wapno zalepia wiele otworów, które mogą być potencjalnymi kryjówkami dla szkodników. Po zakończeniu cyklu produkcyjnego, należy wyczyścić i dokładnie umyć obiekt, a kolejno wykonać zabiegi: dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji. Stosowane są metody chemiczne, które polegają na zastosowaniu insektycydów, metody fizyczne, których działanie sprowadza się do użycia wysokich temperatur bądź promieniowania UV oraz metody mechaniczne, do których zaliczamy m.in. stosowanie lepów.

Więcej przeczytacie w dziale usługi obsługa budynków inwentarskich.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.