Stukacz świerkowiec

Stukacz świerkowiec

wykarcz-1-1536×1024

Stukacz świerkowiec. Budowa, gatunek i charakterystyka.

Stukacz świerkowiec to gatunek chrząszcza z rodziny kołatkowatych, jeden z najczęściej występujących w Polsce, osiąga on długość od 4 do 6 mm. Jego ciało jest brunatne, wyjątkiem jest jego tarczka, która przybiera jaśniejszą barwę. Przedplecze stukacza wyróżnia się zaokrąglonymi szczytami w przednich kątach. Jego pokrywy pokryte są bezładnie kropkami. Chrząszcz ten jest bardzo popularnym szkodnikiem drewna w Polsce, poza tym występuje także w Europie, na Syberii, w Afryce Południowej, Nowej Zelandii i Ameryce Północnej. Stukacz świerkowiec żeruje na martwych drzewach iglastych oraz na nieokorowanych drzewach leżących. Można spotkać go na wyrobach z drewna, na których pozostała jeszcze kora, pojawia się często na poddaszu domów – na łączeniu połaci dachowych (szczególnie w przypadku używania nieokorowanych desek).

wykarcz-2-1536×966

Cykl rozwojowy stukacza.

To, co przyciąga samicę to odpowiednia zawartość cukru w drewnie. Po kopulacji samica składa ponad 30 jaj, które umieszcza pod odstające łuski kory. Z jaj wylęgają się larwy, które od razu rozpoczynają swój żer, niszczą głównie łyko i kambium. Kolejno zaczynają drążyć chodniki – w przypadku licznego występowania larw tworzy się swoistego rodzaju labirynt. Larwy osiągają do 9 mm długości, na końcach ich odwłoku znajdują się chitynowe kolce. Żerowiska wypełnione są mieszaniną mączki i kału, a to co je odróżnia od żerowisk innych gatunków to warstwa odgraniczająca je od zewnątrz – jest bardzo cienka, niemal jak papier. Z mączki i kału tworzone są tzw. kolebki, gdzie następuje przepoczwarzenie. Poczwarka przeobraża się w postać dorosłą, czyli chrząszcza, który wygryza otwór wylotowy i opuszcza żerowisko. Dorosłe stukacze żyją ok. 30 dni.

Stukacz świerkowiec. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Szkody, których dokonuje są bardzo dotkliwe, niszczy on bowiem wszelkie wyroby z nieokorowanego drewna iglastego, powoduje zniszczenia mebli i stolarki budowlanej, niszczy eksponaty laboratoryjne i muzealne, uszkadza także konstrukcje dachowe. Przy licznym jego występowaniu zaleca się przede wszystkim usunięcie wszelkiej pozostałości kory z drewna.

Stukacz świerkowiec. Czy możemy się przed nim ustrzec? Jak go zwalczyć?

Z racji atakowania przez stukacza nieokorowanego drewna, należy zadbać o ochronę drewna w lesie i na składnicy: usuwać drzewa uszkodzone i połamane, te nieokorowane w miarę szybko wywozić i odpowiednio składować. Przed użyciem drewno najlepiej okorować, pozwoli nam to na uniknięcie inwazji stukacza. Z kolei w muzeach wszelkie eksponaty pokrywa się płynnymi insektycydami – aby zwalczać i zapobiegać. W przypadku pojawienia się szkodników należy skontaktować się z firmą DDD, specjalizującą się w zwalczaniu szkodników drewna – o metodach stosowanych przez firmę Ratapest przeczytacie w dziale metody zwalczania drewnojadów.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.