Rytel pospolity

Rytel pospolity

Rytel pospolity. Gatunek, budowa i charakterystyka.

Rytel pospolity (Hylecoetus dermestoides) to gatunek chrząszcza z rodziny drwionkowatych, rozprzestrzeniony w całej Europie, bardzo pospolity w Polsce. Dorosłe chrząszcze mają smukłe i walcowate ciało, osiągają długość od 6 do 18 mm. Posiadają krótkie czułki umiejscowione na bokach głowy, są one członowane i ząbkowane. Oczy rytla są dość duże i niemal pozbawione włosków, a pokrywy skrzydłowe są wyraźnie rozchylone na końcach. Jeśli chodzi o ubarwienie, to w przypadku samic jest ono żółtobrunatne, z kolei u samców zmienne – od żółtego po czarne. Spodnia część ciała oraz końce pokryw skrzydłowych są ciemniejsze. Larwy owadów są podłużne i łukowato zgięte, dosyć mięsiste i żółto-białe. Poczwarki przypominają postać dorosłą chrząszcza.

Rytel pospolity występuje w nieokorowanym drewnie, może rozwijać się zarówno w drewnie drzew iglastych, jak i liściastych, preferuje drewno wilgotne.

Cyk rozwojowy rytla.

Rójka zaczyna się od kwietnia do czerwca i trwa około 4 dni, uzależniona jest od pogody. Samica składa jaja pojedynczo, rzadziej w małych grupach, bezpośrednio w szpary kory drzewa. Z jaj po kilkunastu dniach wylęgają się larwy, które wgryzają się w drewno, drążą chodniki o przekroju okrągłym. Z czasem ścianki chodników czernieją wskutek rozwoju grzyba Endomyces hylecoeti Neger – to ich strzępkami odżywiają się również larwy.

Rytel ma jednoroczną generację jeśli chodzi o drewno nieopanowane przez grzyby, w tym drugim przypadku możemy mówić o generacji dwuletniej.

Rytel pospolity. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Rytel pospolity powoduje bardzo znaczące szkody, szczególnie w niedosuszonym, wilgotnym surowcu. Zasiedla drewno drzew iglastych i liściastych, głównie sosnę, modrzew i grab. Atakuje drewno drzew świeżo ściętych, połamanych i powalonych.

Rytel pospolity. Czy możemy się przed nim ustrzec? Jak go zwalczyć?

Należy zwrócić uwagę na złamane i wywrócone drzewa w lesie i w porę je usuwać. Ważne są także terminowe wywożenia surowca z lasów. Należy odpowiednio zabezpieczyć surowiec, jeśli nie będzie wywożony w porę (oprysk preparatami chemicznymi). Opryskać powinno się również wszelkie pniaki i leżaninę, które zostały już zaatakowane przez szkodnika. O ochronie drewna w lesie, na składnicach i drewna wyrobionego możecie poczytać w dziale owady niszczące drewno.

Z kolei o metodach i środkach stosowanych przez firmę Ratapest w celu zwalczania szkodników drewna przeczytacie w dziale metody zwalczania drewnojadów.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.