Kołatek uparty to gatunek chrząszcza z rodziny kołatkowatych, nazywany także kołatek mieszkaniowy. Jest bardzo pospolitym owadem w Polsce. Występuje niemal w całej Europie, a także na terenach Serbii i Kaukazu. Pierwotnie występuje w lesie i tam jego działalność nie niesie za sobą poważnych szkód. Jednak kołatek uparty preferuje także przerobione drewno z drzew iglastych, rzadziej drewno drzew liściastych. Upodobał sobie drewno o wilgotności nie mniejszej niż 20%.
Kołatek uparty jak wygląda? Ciało kołatka jest koloru brunatno-czarnego lub czarnego i osiąga długość od 4 do 5 mm, słabo owłosione. Głowa jest masywna, a przedplecze kapturowate i nakrywające głowę. Pokrywy skrzydłowe są regularnie punktowane. Z kolei czułki nitkowate, trzy ostatnie ich człony znacznie dłuższe od pozostałych.
Kołatek mieszkaniowy samica składa jaja w szpary drewna, które jest zawilgocone i zgrzybiałe. Może je złożyć także na ściankach starych żerowisk. Wybiera drewniane elementy, które znajdują się w dolnych partiach budynku, czyli w piwnicach, podłogach i legarach.
Z jaj wylęgają się kołatek larwy, które od razu rozpoczynają żerowanie i wygryzają chodniki podobne do tych, które drąży kołatek domowy. Larwy osiągają długość do 9 mm, posiadają trzy pary odnóży. Powstałe przez nie żerowiska wypełniane są grudkami odchodów i mączką drzewną. Ostatnie stadium larwy buduje specjalną komorę poczwarkową i tam dochodzi do przepoczwarzenia.
Podobnie jak w przypadku kołatka domowego larwy kołatka upartego żerują w obrobionym drewnie iglastym i liściastym. Kołatek może powodować szkody w budynkach w muzeach skansenowskich oraz innych zabytkowych obiektach.
Kołatek mieszkaniowy preferuje drewno wilgotne i zagrzybione, dlatego należy zadbać przede wszystkim o przestrzeganie higieny w lasach i na składnicach. O ochronie drewna możecie przeczytać w dziale owady niszczące drewno. Do budowy należy wykorzystywać materiał dobrze wysuszony.
W przypadku pojawienia się szkodników należy skontaktować się z firmą DDD, specjalizującą się w zwalczaniu szkodników drewna – o metodach stosowanych przez firmę Ratapest przeczytacie w dziale metody zwalczania drewnojadów.
Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności
© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.