Kołatek domowy

Kołatek domowy

kołatek szkodnik drewna

Kołatek domowy jak wygląda?

Kołatek domowy inaczej kołatek wrężyk należy do owadów z rodziny kołatkowatych. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego dźwięku jaki wydaje uderzając przedpleczem w ściankę chodnika, tzw. kołatanie.

Niewielki chrząszcz, który osiąga długość od 2 do 4 mm. To groźny szkodnik drewna, żeruje głównie w drzewie budowlanym oraz w meblach. Wygląda dość niepozornie, ubarwienie jego jest jasno-brązowe, brązowo-czerwone lub ciemno-brunatne. Pod jego przedpleczem znajduje się głowa, jest ona schowana i wyposażona w parę cienkich i członowanych czułek. Odwłok kołatka pokryty jest twardymi okrywami skrzydłowymi, na których widnieją drobne wgłębienia tworzące podłużne paski. Pod okrywami znajdują się niewielkie, ale za to bardzo dobrze rozwinięte skrzydła. Kołatek posiada 3 pary brązowych odnóży.

Występuje licznie w całej Europie, a także w Ameryce Północnej, Afryce Południowej i Australii.

kołatek domowy larwa

Kołatek domowy groźny szkodnik drewna konstrukcyjnego.

Kołatek domowy samica składa od 30 do 60 jaj, najczęściej w szczelinach i pęknięciach drewna. Jaja składane mogą być również w otworach wejściowych wydrążonych przez larwy kołatka. Jaja są kuliste, po około 15-25 dniach wylęgają się z nich larwy – czas ten uzależniony jest przede wszystkim od warunków otoczenia. Idealne warunki to temperatura od 20 do 22 stopni i duża wilgotność powietrza, dlatego też kołatki uwielbiają piwnice, stare i nieogrzewane budynki.

Kołatek domowy larwa jest koloru biało-kremowego, wygięta i osiąga długość do 3mm. Jest lekko owłosiona, mięsista, ma wyraźnie odgraniczoną głowę. Larwy są bardzo żarłoczne, ich przekształcenie w dorosłe chrząszcze może im zająć nawet do 3 lat, wszystko uzależnione jest oczywiście od warunków otoczenia. Niemniej jednak w tym czasie larwy kołatka są w stanie dokonać dużych zniszczeń i wyrządzić spore szkody.

Dorosły osobnik żyje z kolei tylko około 30 dni, nie pobiera przez ten czas pokarmu, nie drąży tuneli i nie wyrządza bezpośrednio szkód. Jest on zatem szkodnikiem „pośrednim”, a jego głównym zadaniem jest kopulacja i składanie jaj. Jego obecność nie zwiastuje niczego dobrego, równoznaczna jest z tym, że w naszym domu rośnie kolejne pokolenie kołatka.

kolatek-3

Kołatek domowy. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Kołatek domowy zaliczany jest do jednych z najgroźniejszych szkodników drewna, jego larwy mogą bytować nawet w starych kilkusetletnich drewnach drzew iglastych i liściastych. Dlatego tak bardzo upodobał sobie drewniane zabytki i obiekty muzealne. W naszych domach żeruje na wszystkim, co drewniane np. meble, podłogi, ramy okien i obrazów, a nawet konstrukcje naszych domów. Lubi także przebywać w kościołach, w wilgotnych pomieszczeniach gospodarczych.

Larwy są bardzo żarłoczne, to one drążą w drewnie korytarze tworząc długie koliste tunele (wraz ze wzrostem larw średnica tuneli się zwiększa). Końcowe odcinki tuneli są puste i pokryte cienką ścianką – dopiero osobniki dorosłe przegryzają je i wylatują na zewnątrz. W drewnie, które zostało zaatakowane przez kołatka zauważyć można niewielkie otwory, z których wysypuje się mączka drzewna i odchody.

Kołatek domowy zwalczanie.

Kołatek to jeden z najgroźniejszych szkodników drewna, odpowiedzialny za bardzo poważne uszkodzenia elementów drewnianych, głównie tych starych i zabytkowych. Walka z nim jest konieczna, jednak nie taka prosta.

Jedną z metod dzięki której możemy uchronić się przed atakiem kołatka jest użycie odpowiednich impregnatów do drewna. Jednak czasami to nie wystarcza, więc jeśli szkodnik się u nas zadomowił to warto zgłosić się do specjalistycznej firmy DDD, która profesjonalnie i skutecznie pozbędzie się problemu. Mamy wtedy gwarancję, że w najbliższym czasie żaden szkodnik drewna nie będzie nas niepokoił.

W przypadku inwazji kołatka najczęściej stosujemy zabieg gazowania – fumigacja domu wraz z impregnacja drewna metoda Xilix. O metodach stosowanych przez firmę Ratapest oraz więcej o szkodnikach drewna znajdziecie w zakładce usługi zwalczanie szkodników drewna.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.