Drwalnik paskowany

Drwalnik paskowany

drwalnik-1

Drwalnik paskowany – szkodnik drewna w lesie.

Drwalnik paskowany szkodnik lasu należy do chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych. Występuje w całej Europie, na Syberii i w Ameryce Północnej. W Polsce spotkać go można szczególnie w lasach iglastych, żeruje głównie na świerku, sośnie i jodle. Występuje w mokrym lub źle wysuszonym drewnie składowanym, gdzie bardzo szybko przerzuca się na sąsiednie partie drewna. Korniki te spotkać możemy w drewnianej konstrukcji dachowej budynków. Dorosły chrząszcz osiąga długość od 2,5 do 4 mm, jest barwy jasnobrązowej, jednak wzdłuż jego ciała ciągną się czarne paski. Drwalnik jest krępej budowy ciała, ma kształt walcowaty. Jego skrzydła osłonięte są pokrywami, a oczy podzielone na dwa trójkąty.

Przedplecze samca ma kształt prostokątny, a u samicy ma kształt owalny. Z kolei czoło samca jest wklęsłe, a u samicy wypukłe. Pokarmem właściwym dla osobnika dorosłego jak i drwalnik paskowany larwa, jest symbiotyczna grzybnia abrazyjnego grzyba Monilia candida (to samica odpowiedzialna jest za wniesienie zarodników do żerowiska).

drwalnik-2

Groźny szkodnik lasu.

Drwalnik paskowany larwa rozwija się w korze drewna bądź w świeżo ściętym drewnie. Samica wygryza chodniki, aby mogła złożyć w nich swoje jaja. W wygryzionych chodnikach zostawia zarodki grzybów. Co ciekawe, w tunelach nie występuje mączka drzewna, a to dlatego, że samiec usuwa ją z kanałów.

Z jaj wylęgają się larwy, które są białe, jedynie ich głowa przybiera barwę jasno-brązową. Osiągają długość do 4 mm i są beznogie. Odżywiają się niewielką ilością drewna oraz częścią grzybni. Przez okres około miesiąca wygryzają kanały, w niedługim czasie drwalnik paskowany żerowisko wygląda jak drabinka z przemiennymi szczeblami. Larwy przeobrażają się w poczwarki i kolejno w osobniki dorosłe i jako chrząszcze opuszczają tunele przez wygryzione otwory i przenoszą się do ściółki, gdzie spędzają okres zimowy.

Drwalnik – wróg tartaków i składnic drewna.

Drwalnik paskowany żerując w drewnie obniża jego wartość poprzez szybkie rozprzestrzenianie się sinizny. Jest to wada drewna, która objawia się smugami i plamami o różnej wielkości i barwie, a także o różnym kształcie. Drewno zaatakowane przez drwalnika nie nadaje się do wyrobów drewnianych, takich jak belki czy okleiny. Jego zwalczanie jest konieczne.

Szkodnik stwarza realne zagrożenie na składnicach spedycyjnych i tartacznych.

Drwalnik paskowany metody zwalczania.

Z racji tego, że szkodnik gustuje w drewnie zawilgoconym, należy zadbać o higienę lasu: nie dopuszczać do zawilgocenia drewna, drzewa już porażone w miarę szybko suszyć i wywozić z lasu.

Jeśli mamy do czynienia z dużą liczbą szkodników w lesie można zastosować opryski agrolotnicze, szczególnie polecane w okresie rójki owadów.

Jeśli korniki zadomowią się u nas w domu – w meblach czy konstrukcjach dachów – nie ma co zwlekać, należy poddać obiekt zabiegowi gazowaniu (fumigacja). O tej i innych metodach walki ze szkodnikami drewna, stosowanymi przez firmę Ratapest, przeczytacie w dziale metody zwalczania drewnojadów.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.