Drwalnik paskowany

Drwalnik paskowany

Drwalnik paskowany

Drwalnik paskowany. Budowa, gatunek i charakterystyka.

Drwalnik paskowany należy do chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych. Występuje w całej Europie, na Syberii i w Ameryce Północnej. W Polsce spotkać go można szczególnie w lasach iglastych, żeruje głównie na świerku, sośnie i jodle. Występuje w mokrym lub źle wysuszonym drewnie składowanym, gdzie bardzo szybko przerzuca się na sąsiednie partie drewna. Można go spotkać w drewnianej konstrukcji dachowej budynków. Dorosły chrząszcz osiąga długość od 2,5 do 4 mm, jest barwy jasnobrązowej, jednak wzdłuż jego ciała ciągną się czarne paski. Drwalnik jest krępej budowy ciała, ma kształt walcowaty. Jego skrzydła osłonięte są pokrywami, a oczy podzielone na dwa trójkąty.

Przedplecze samca ma kształt prostokątny, a u samicy przedplecze ma kształt owalny. Z kolei czoło samca jest wklęsłe, natomiast u samicy jest ono wypukłe. Pokarmem właściwym dla drwalnika, zarówno dla osobnika dorosłego i larw, jest symbiotyczna grzybnia abrozyjnego grzyba Monilia candida (to samica odpowiedzialna jest za wniesienie zarodników do żerowiska).

Drwalnik paskowany

Cykl rozwojowy drwalnika.

Drwalnik paskowany rozwija się w korze drewna bądź w świeżo ściętym drewnie. Samica wygryza chodniki, aby mogła złożyć w nich swoje jaja. W wygryzionych chodnikach zostawia zarodki grzybów Monilia candida. Co ciekawe, w tunelach nie występuje mączka drzewna, a to dlatego, że samiec usuwa ją z kanałów. Z jaj wylęgają się larwy, które są białe, jedynie ich głowa przybiera barwę jasno-brązową. Larwy osiągają długość do 4 mm i są beznogie. Odżywiają się niewielką ilością drewna oraz częścią grzybni. Przez okres około miesiąca wygryzają kanały, następnie przeobrażają się w poczwarki i kolejno w osobniki dorosłe, czyli chrząszcze. Chrząszcze opuszczają tunele przez wygryzione otwory i przenoszą się do ściółki, gdzie spędzają okres zimowy.

Drwalnik paskowany. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Drwalnik paskowany żerując w drewnie obniża jego wartość poprzez szybkie rozprzestrzenianie się sinizny. Jest to wada drewna, która objawia się smugami i plamami o różnej wielkości i barwie, a także o różnym kształcie. Drewno zaatakowane przez drwalnika nie nadaje się do wyrobów drewnianych, takich jak belki czy okleiny. Jego zwalczanie jest konieczne.

Drwalnik paskowany. Czy możemy się przed nim ustrzec? Jak go zwalczyć?

Z racji tego, że drwalnik gustuje w drewnie zawilgoconym, należy zadbać o higienę lasu: nie dopuszczać do zawilgocenia drewna, a drzewa już porażone w miarę szybko suszyć i wywozić z lasu. Jeśli mamy do czynienia z dużą liczbą szkodników w lesie można zastosować opryski agrolotnicze, szczególnie polecane w okresie rójki owadów. Jeśli drwalniki zadomowią się u nas w domu – w meblach czy konstrukcjach dachów – nie ma co zwlekać, należy poddać obiekt zabiegowi fumigacji, czyli gazowaniu. O tej i innych metodach walki ze szkodnikami drewna, stosowanymi przez firmę Ratapest, przeczytacie w dziale metody zwalczania drewnojadów.

Zobacz inne szkodniki:

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 Ratapest.pl realizacja ProudMedia®
Wszystkie prawa zastrzeżone.