Co gryzie drób, czyli garść informacji o szkodnikach ferm drobiu

Co gryzie drób, czyli garść informacji o szkodnikach ferm drobiu

10 stycznia 2019

Kiedy na skórze ptactwa pojawiają się zaczerwienienia i strupy, naskórek łuszczy się a pióra wypadają, następuje spadek wagi ciała i kury wyglądają na chore - warto przyjrzeć się temu bliżej. Prawdopodobnie mamy do czynienia ze szkodnikami, które zaatakowały nasz drób. Co to za szkodniki? Jak wyglądają? Co tak naprawdę atakuje ptactwo? Zapraszamy do lektury!

Rodzaj i liczebność szkodników ferm drobiu zależy przede wszystkim od rodzaju ściółki, jej grubości i wilgotności, ważne są ogólne warunki panujące na fermach. Wśród szkodników atakujących drób znaleźć możemy m.in. chrząszcze, roztocza, wszoły, pluskwy i muchówki.

Chrząszcze atakujące drób. Pleśniakowiec lśniący: jak go rozpoznać, co go przyciąga do kurnika i jakie szkody powoduje?

Wśród chrząszczy najwięcej zmartwień przysparza pleśniakowiec lśniący, nazywany także czarnym chrząszczem ściółkowym, który osiąga maksymalnie 7 mm długości. Zaliczany jest do rodziny chrząszczy czarnuchowatych, jego ciało jest brązowoczarne i lśniące, posiada dobrze rozwinięte skrzydła, ale rzadko ich używa do latania. Więcej na temat wyglądu, budowy i rozwoju możecie przeczytać w dziale szkodniki ferm drobiu pleśniakowiec lśniący. Oprócz tego, że atakuje fermy drobiu, może pojawić się także w zaniedbanych i wilgotnych magazynach zbożowych, jest wszystkożerny: preferuje produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, najchętniej te spleśniałe i psujące się. Co jeśli trafi na fermy drobiu? Często gromadzi się wokół poideł i karmideł, z braku pożywienia może zaatakować konstrukcję kurnika i obniżyć jego właściwości termoizolacyjne. Jednak nie to jest najgorsze – zjada i zanieczyszcza mieszanki pasz zbożowych, wgryza się w ciało martwych i schorowanych kurcząt i żeruje pod ich skórą. Pleśniakowiec jest nosicielem wielu groźnych chorób drobiu.

Roztocza atakujące drób. Ptaszyniec kurzy i świerzbowiec ptasi: jak je rozpoznać i w jaki sposób szkodzą ptactwu?Czy są niebezpieczne również dla człowieka?

Wśród roztoczy do najgroźniejszych szkodników ferm drobiu zaliczyć możemy ptaszyńca kurzego, który pomimo niewielkich rozmiarów uznawany jest za najbardziej dokuczliwego szkodnika drobiu. Jego ciało jest spłaszczone i podłużne owalnie, osiąga maksymalnie 0,75 mm, jego ciało jest szarożółte. Więcej o budowie i biologii ptaszyńca przeczytacie w dziale szkodniki ferm drobiu ptaszyniec kurzy. Ptaszyniec nakłuwa skórę ptactwa, pobiera krew i wprowadza swoją toksyczną ślinę – wywołuje niedokrwistość, świąd i bezsenność. Młode masowo zaatakowane giną, z kolei te starsze słabną, spada ich nieśność, łysieją. Ptaszyńce roznoszą także różne zarazki chorobotwórcze, a nawet wirusy z grupy A arbo odpowiedzialne za zapalenia mózgu i rdzenia u ludzi – tak, bo oprócz tego, że roztocza atakują drób, mogą przenieść się także na ssaki domowe, bydło, a nawet człowieka.

Innym gatunkiem roztoczy żerujących na drobiu jest świerzbowiec ptasi, który wywołuje chorobę zwaną świerzbem. Nazywany bywa potocznie wapniakiem oraz wapienną nóżką, a wszystko dlatego, że zaatakowane przez tego pasożyta ptasie kończyny wyglądają na zwapniałe i zrogowaciałe. Więcej o świerzbowcu przeczytacie w dziale szkodniki ferm drobiu świerzbowiec ptasi. Oprócz tego, że świerzbowiec powoduje u ptactwa łuszczenie się skóry, wypadanie piór, stany zapalne i wysięki surowicze to w przypadku długotrwałego ataku są w stanie całkowicie wyniszczyć ich organizm. Drób zaczyna cierpieć na niedowłady kończyn, ich waga i nieśność spada, w najgorszych przypadkach dochodzi do śmierci.

Wszoły: jak bardzo są niebezpieczne dla ptactwa?

Do kurnika często zaglądają również małe i bezskrzydłe owady przystosowane do pasożytniczego trybu życia – to wszoły, nazywane potocznie piórojadami i sierściojadami. Nie bez powodu, żyją one bowiem w piórach, włosach lub też na skórze swoich żywicieli – na ptakach i na ssakach. Jedyną dobrą informacją jest fakt, że nie bytują one na człowieku. Więcej o wszołach przeczytacie w dziale szkodniki ferm drobiu wszoły. Wszoły wywołują chorobę zwaną wszołowicą – skóra drobiu jest silnie zaczerwieniona, powstają liczne strupy i wysięki w wyniku ciągłego drapania się. Podobnie jak w przypadku pozostałych szkodników wyniszczają organizmy ptactwa, wpływają na utratę ich wagi i nieśności, sprawiają, że pióra stają się łamliwe i wypadają.

Pluskwa domowa, komar i mucha domowa: nie tylko groźne dla człowieka?

Warto również wśród szkodników drobiu wymienić pluskwę domową, która oprócz tego, że atakuje człowieka może przedostać się do kurnika i zaatakować ptactwo. Masowy atak pluskiew może doprowadzić do anemii, spadku wagi i produkcyjności. Mamy także komary i pospolitą muchę domową, która nie tylko potrafi uprzykrzyć życie człowiekowi, ale również zwierzętom hodowlanym i domowym. Mucha domowa (ze względu na swój tryb życia) jest nośnikiem tysięcy bakterii i stwarza duże zagrożenie epidemiologiczne.

Na szczęście są firmy, które zajmują się obsługą budynków inwentarskich i skutecznie pomogą pozbyć się niechcianych szkodników, w tym szkodników ferm drobiu. Na temat zabiegów stosowanych przez firmę Ratapest przeczytacie w dziale obsługa budynków inwentarskich. Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.