Parzące gąsienice. Uwaga na korowódkowate!

Parzące gąsienice. Uwaga na korowódkowate!

14 czerwca 2019

Korowódkowate zaliczane są do rodziny owadów garbatkowatych, która obejmuje motyle o dość gęstym owłosieniu, zasiedlające głównie lasy i ich obrzeża, rzadziej parki i ogrody. Stadium gąsienicy żeruje na drzewach i krzewach liściastych, za dnia chowa się w oprzędach, a wieczorami wychodzi na żer. Najczęściej występującymi gatunkami korowódkowatych w Polsce są: korowódka dębówka i sosnówka. Zapraszamy na artykuł!

Mrzyki. Częste bywalce naszych domów i nie tylko.

Mrzyki. Częste bywalce naszych domów i nie tylko.

10 maja 2019

Te niewielkie chrząszcze, które kształtem przypominają pospolitą biedronkę, to dość mało znana grupa owadów. Należą do chrząszczy wielożernych i uskrzydlonych oraz do rodziny skórnikowatych. Mrzyki, bo o nich mowa w dzisiejszym artykule, są wszędobylskie i lubią przebywać w pobliżu zabudowań ludzkich. Osiągają niewielkie rozmiary, średnio od 2 do 4 mm, są barwy od ciemnoszarej po rdzawobrązową. Co ciekawe nie występuje u tych owadów wyraźny dymorfizm płciowy, więc nie jest możliwe - na pierwszy rzut oka - rozpoznanie płci danego osobnika. Przyjrzyjmy się mrzykom nieco bliżej. Zapraszamy na artykuł!

Co atakuje i zjada pająki? Przedstawiamy gliniarza naściennego.

Co atakuje i zjada pająki? Przedstawiamy gliniarza naściennego.

21 marca 2019

Ten gatunek osy należący do rodziny grzebaczowatych znany jest również pod nazwą szczerklina pająkówka i to nie bez powodu. Jego podstawowym pokarmem są bowiem pająki, które paraliżuje i znosi do wcześniej ulepionych przez siebie glinianych gniazd. Jego ekspansja spowodowana jest najprawdopodobniej ocieplaniem się klimatu, a sam gliniarz uznawany może być za gatunek synantropijny. Wszystko dlatego, że lubi przebywać blisko zabudowań ludzkich - na pewno ma tam cieplej i dobrze się tam czuje. Co wiemy o gliniarzu naściennym?

Co gryzie drób? Czyli garść informacji o szkodnikach ferm drobiu.

Co gryzie drób? Czyli garść informacji o szkodnikach ferm drobiu.

10 stycznia 2019

Kiedy na skórze ptactwa pojawiają się zaczerwienienia i strupy, naskórek łuszczy się a pióra wypadają, następuje spadek wagi ciała i kury wyglądają na chore - warto przyjrzeć się temu bliżej. Prawdopodobnie mamy do czynienia ze szkodnikami, które zaatakowały nasz drób. Co to za szkodniki? Jak wyglądają? Co tak naprawdę atakuje ptactwo? Zapraszamy do lektury!

Insekty domowe i magazynowe. Czyli co i kto uszkadza nasze produkty spożywcze?

Insekty domowe i magazynowe. Czyli co i kto uszkadza nasze produkty spożywcze?

20 listopada 2018

Dla właścicieli magazynów zbożowych pojawienie się tych szkodników nie zwiastuje niczego dobrego, wręcz przeciwnie - stanowią duży problem i powodują niemałe straty finansowe. Podobnie jest kiedy pojawiają się u nas w domu, w kuchni i spiżarni - straty są, może nie na taką skalę, ale są. Co to za insekty, w jaki sposób szkodzą i czy możemy się przed nimi ustrzec? Zapraszamy na kolejny artykuł: szkodniki domowe i magazynowe. 

Turkuć podjadek. Groźny szkodnik ogrodowy?

Turkuć podjadek. Groźny szkodnik ogrodowy?

16 października 2018

Poobgryzane korzenie, suche plamy na trawniku oraz dziury w warzywach. Takie szkody może wyrządzić jeden z największych owadów w Polsce - turkuć podjadek. Co to za owad, jak wygląda i co go przyciąga do naszych ogrodów, o tym wszystkim przeczytacie w tym artykule. Zapraszamy do lektury!